AstroTV.cz
Registrace | Přihlásit se:
Naši astrologové a věštci Vám poradí v otázkách
lásky, partnerství,
zdraví
a peněz
Ocitli jste se v tíživé životní situaci? Potřebujete poradit s prací, s dětmi, s partnerem, s penězi nebo se zdravím?
Obraťte se na naše zkušené astrology, kartářky a věštce.
Zeptejte se karet nebo hvězd. Vezměte svůj život pevně do rukou.
Volejte!

Pozdní léto v čínské medicíně

Co udělat pro své zdraví teď, na sklonku léta? A co nás čeká v následujícím období roku? Astro TV vám poradí, co jíst a jak se chovat, abyste si i v tomto přelomovém období udrželi co nejvíce energie.

Číňané rozlišují celkem pět ročních období. Kromě obvyklého jara, léta, podzimu a zimy mají navíc ještě pozdní léto, kterému my říkáme Babí léto. Toto období přitom hraje ve zdraví člověka zásadní roli. Vládnoucím prvkem je země a nejdůležitějšími orgány, které byste v tomto období měli posilovat, jsou slezina a žaludek.

Období pozdního léta je časem sklizně. Obilí, zelenina, ale i jablka, šípky a další plody dozrávají, listí začíná pomalu žloutnout, stmívá se dříve a rozednívá se později. Noci i rána jsou chladnější. Pokud nechceme onemocnět, měli bychom se začít lépe chránit před chladem a posilovat energii své sleziny a žaludku, abychom měli dostatek síly na energeticky náročnější část roku, která teprve přijde.

Základní chutí tohoto období je sladká. To ovšem neznamená, že bychom měli konzumovat čokoládu a zákusky po kilech. Myslí se tím přírodně sladká, tak jak ji najdeme v obilovinách, rýži, ovoci nebo v některých druzích zeleniny.  Sladká má za úkol posilovat energii čchi sleziny, vysušovat vlhkost, podpořit krvetvorbu a metabolismus celého organismu.

Slezina je vládkyní šťáv v organismu. Zodpovídá za výživu a zvlhčování tkání a svalů a za rozvod tělních tekutin. Nedostatečná funkce sleziny se může projevovat únavou, neschopností koncentrovat se, neustálou chutí na sladké, studenými končetinami nebo náchylností k tvorbě modřin. Časté je také zadržování vody a sklony k nadváze, protože oslabená slezina zpomaluje tělesný metabolismus. Při nedostatku energie čchi ve slezině má člověk tendence myslet v kruzích, dělá si zbytečné starosti o to, co by se mohlo stát, je zádumčivý a nesoustředěný. Stav sleziny můžeme poznat také na rtech. Lidé s bezkrevnými rty mají většinou problémy s krvetvorbou, suché a vyprahlé rty značí potíže v oblasti žaludku, napuchlé rty ukazují na problémy se zadržováním vody.

Jak se tedy můžeme těmto problémům vyhnout a jak se dá naopak energie sleziny a žaludku posílit? Odpovědí je správná a vyvážená strava. Sladká chuť, která zastupuje toto roční období, vyživuje, harmonizuje a zvlhčuje organismus. Na rozdíl od ostatních chuťových směrů, sladká nezpůsobuje nerovnováhu v organismu, naopak se stará o to, že jsou orgány dobře zásobené a harmonicky vyrovnané. Naše strava by však neměla obsahovat rafinovaný cukr. Ten je naopak osvědčeným zlodějem energie a z těla odvádí všechny hodnotné živiny, vitamíny a minerály.

Mezi velmi hodnotné sladké potraviny patří proso, polenta, kukuřičný klas, sladká rýže nebo ječmen. Ze zeleniny můžeme zvolit zelené fazolky, čerstvý hrášek, mrkev, brambor, kedluben, dýni, zelí nebo kapustu. Z ovoce zase vybíráme sušené datle, fíky nebo švestky, čerstvé třešně, broskve, sladká jablka, hrušky nebo hrozny. Připravené pokrmy by měly být krátce povařené, aby byly lépe stravitelné, obilí je naopak nutné vařit delší dobu, jídla by se měla konzumovat teplá, ale ne horká. Mezi vhodná koření charakteristická pro tento chuťový směr patří skořice, šafrán, vanilka a estragon. Pokud chcete posílit energii své sleziny vhodnými nápoji, vyberte si fenyklový nebo lékořicový čaj, portské, medovinu, šťávu z hroznů nebo mošt.

Sladká chuť země prospívá téměř všem lidem bez rozdílu. Pomáhá vyrovnávat stavy vlhkosti v organismu, otoky víček, pocity těžkých nohou, zadržování vody, funguje při otupělosti v oblasti kolem hlavy, u studených končetin. Z psychických stavů může pomoci při dlouhodobé a nezdravé zádumčivosti a celkové skleslosti. Správně zvolené potraviny nám pomohou zvládnout nejen toto roční období, ale načerpat energii i na období nadcházející. Jako ve všech případech, kdy jde o zdraví, i tady platí, že abychom byli zdraví a silní a měli dost energie, musíme žít v souladu s přírodou, ročními obdobími i sami se sebou.

Ušetřete
a předplaťte si
kredit
pro vaše
konzultace
s našimi věštci
Láska

Test
má mě ráda,
má mě rád?

Denní horoskopy

Beran Beran21.3. - 20.4. Váhy Váhy23.9. - 23.10.
Býk Býk21.4. - 21.5. Štír Štír24.10. - 22.11.
Blíženci Blíženci22.5. - 21.6. Střelec Střelec25.11. - 21.12.
Rak Rak22.6. - 22.7. Kozoroh Kozoroh22.12. - 20.1.
Lev Lev23.7. - 22.8. Vodnář Vodnář21.1. - 20.2.
Panna Panna23.8. - 22.9. Ryby Ryby21.2. - 20.3.
© 2011 RAINMAKER | všechna práva vyhrazena | službu provozuje RAINMAKER s.r.o.

CZIN.eu | Firmy obchody a odkazy | Katalog odkazů | Katalog stránek Začátek.cz | Katalog-Firem.com | ONLINE-ONLINE.cz | Rink.cz